Recenzja kierownicy wyścigowej APEX HORI PS4 – ma w sobie potencjał!

Need for Speed, Driveclub, The Crew czy Dirt Rally to przedstawiciele gier wyścigowych, dających ogromną frajdę z jazdy samochodem w wirtualnym świecie. Jednak w wielu przypadkach sterowanie samochodem odbywa się przy pomocy kontrolera DualShock 4. Czy rzeczywiście tak powinno być? 

W naszej redakcji można spotkać wielu fanów wyścigów, których dzielimy na tych co kochają serię Need for Speed i tych, którzy w symulatorze Driveclub upatrują najlepszą grę na konsolę PlayStation 4. Oczywiście zdania są podzielone, więc gdy tylko otrzymaliśmy do testów nową kierownicę wyścigową APEX japońskiej firmy HORI to wielu z nas chciało od razu rozpocząć testy na ulubionej dla siebie grze wyścigowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale mieliśmy do czynienia z wieloma kierownicami dedykowanymi pod konsolę PlayStation 4, z których część spełniała swoją rolą a inne po kilku godzinach odkładaliśmy na bok! Do testów kierownicy za niespełna 500 PLN podeszliśmy dość sceptycznie, biorąc pod uwagę, że jesteśmy dość mocno związani z Logitech G29 Racing Wheel, którą tak naprawdę mamy już drugą, (pierwsza wyzionęła ducha). Nie ma się co dziwić!!! W końcu większość naszych redaktorów to zapaleni fani motoryzacji i gdy prędkość na naszych ulicach ograniczona jest do 50 km/h to gdzie mogą wyładowywać swoje pokłady energii. Ok Playowicze, czas na nasze spostrzeżenia! 

 

Rozpakowujemy kierownicę APEX HORI!

Otwierając pudełko nie liczyliśmy na nic wyjątkowego, w końcu to kierownica za 479 PLN i w jaki sposób może stanąć w szranki z  dobrze ocenianą kierownicą Thrustmaster T150 czy wyższym modelu Thrustmaster T300 RS (nie mówiąc o rewelacyjnej Thrustmaster T300 RS GT Editon) a kończąc na boskiej kierownicy Logitech G29 Racing Wheel, z którą w jakimś stopniu mogliśmy porównać nowy produkt firmy HORI. Ku naszemu zaskoczeniu zarówno sama kolumna kierownicza z wbudowanymi łopatkami, skrętnym kołem o średnicy 280 mm (wzór oparty na autentycznej kierownicy wyścigowej) z możliwością obrotu aż do 270 ° stopni oraz wbudowanymi przyciskami funkcyjnymi prezentuje się całkiem okazale. Jakość wykonania i użyte materiały są dobrej jakości (jak na początku użytkowania), a samo koło kierownicze posiada funkcjonalnie rozłożone przyciski, takie jak: kółko, krzyżyk, kwadrat i trójkąt, przyciski L1, L3, R1, R3, włączając w to Option (Start), dość istotny przycisk Share (Select), przyciski kierunków (krzyżak) oraz przycisk Assing (do programowania L2, R2, L manetki, R manetki, lewego i prawego pedała). 

Za dobre posunięcie uważamy umiejscowienie przycisków L2 i R2 na kole kierowniczym, które po wciśnięciu w wielu grach wyścigowych odpowiadają za dopalacz zwany przez wielu nitro lub hamulec ręczny, niezbędny przy ostrych wejściach w zakręt. Oczywiście producent nie zapomniał o dość dużym przycisku PS (w miejscu klaksonu), który ma uświadomić graczom, że kierownica posiada oficjalnie licencję SIEE. Ważnym elementem w budowie kolumny jest umiejscowienie łopatek do szybkiej zmiany biegów (w naszym przypadku korzystaliśmy z nich bez przerwy), których obsługa jest niezwykle przyjemna i płynna.

Niestety system mocowania kierownicy do podłoża to coś co w dużym stopniu irytowało nas najbardziej w nowym produkcie HORI. Jeżeli macie w domu grube blaty (a my mamy) to zapomnijcie o zamontowaniu kierownicy APEX (maksymalna grubość blatu to 18 mm). Jak zaleca producent nie wolno mocować kierownicy do blatów szklanych i delikatnych, więc do jakich blatów mamy mocować, z kamienia? Przecież blaty kamienne są grube a kierownica nie jest do tego przystosowana. Tutaj stawiamy duży minus dla producenta! Nie myślcie, że jesteśmy od razu uprzedzeni, ale drugi system mocowania, jakim są przyssawki to jeszcze większa pomyłka. W trakcie pokonywania zakrętów kierownica kilka razy nam się odkleiła, co znacząco podniosło naszą irytację. Reasumując, musicie posiadać cienki blat z dobrego tworzywa i wtedy problem, jaki występował u nas w Waszym zastosowaniu nie wystąpi.

Kolejnym elementem składowym kierownicy APEX HORI są oczywiście pedały gaz i hamulec! Zapomnijcie o pedale sprzęgła, które z wiadomych przyczyn nie występuje (za 479 PLN nie można oczekiwać cudów). Tak więc i nie uświadczycie skrzyni biegów. Konfiguracja kierownicy wymaga ustawienia skrzyni automatycznej lub manualnej, ale wyłącznie przy zmianie za pomocą manetek. Dobrym i dość zaskakującym rozwiązaniem jest podstawka pod pięty. Po rozłożeniu i ustawieniu nóg nie zdarzyło nam się, aby stopy zsunęły się pedałów. Połączenie pedałów i kierownicy odbywa się przy pomocy kabla z wejściem RJ11 (łączenie znajduje się z tyłu kolumny kierowniczej). W żadnym wypadku kabel komunikacyjny w niczym nam nie przeszkadzał. Tutaj dajemy plus dla producenta! 

W zestawie znajdziecie jeszcze instrukcje i śrubokręt, który trzeba przyznać przydaje się do w procesie mocowania kierownicy do podłoża!

Nasze wrażenia z gry!

Po podłączeniu kierownicy wyścigowej APEX HORI do konsoli PlayStation 4 poprzez złącze USB (długość kabla to ok 2,5m) otrzymujemy dostęp do trybu szybkiej obsługi, dostosowania czułości, funkcji przełączania, dostosowania czułości pedałów oraz konfiguracji martwej strefy i modułu Assign. Tutaj posłużymy się instrukcją, abyście zobaczyli ile funkcji programowania posiada kierownica APEX!

Tryb szybkiej obsługi (szybsze skręty dzięki maksymalnemu wychyleniu 180o stopni (zamiast 270o):
– wciśnij R2 z przyciskiem Assign, aby włączyć (270o 180o) – lewy LED zaświeci się na niebiesko przez 3 sekundy.
– wciśnij L2 z przyciskiem Assign, aby wyłączyć (180o  270o) – lewy LED zaświeci się na zielono przez 3 sekundy.

Dostosowanie czułości (poszczególne kroki oznaczone są sygnałami lampki LED):
– wciśnij i przytrzymaj przycisk Assign przez 3 sekundy.
– wciśnij przycisk opcji.
– wybierz pozycję RS.
– zwiększ lub zmniejsz czułość strzałkami góra/dół.
– wciśnij przycisk Assign.

Funkcja przełączania (przełączanie między konsolami):
– PlayStation 4, wybierz przycisk PS4-N
– PlayStation 4 tryb sterowania, wybierz przycisk PS4-S

System sterowania działa wyłącznie z grami, obsługującymi tryb sterowania. Oparty jest na sterowaniu pedałami i manetkami.

Dostosowanie czułości pedałów (poszczególne kroki oznaczone są sygnałami lampki LED):
– wciśnij i przytrzymaj przycisk Assign przez 3 sekundy.
– wciśnij i przytrzymaj pedał, który chcesz dostosować.
– zwiększ lub zmniejsz czułość strzałkami góra/dół.
– wciśnij przycisk Assign.

Konfiguracja martwej strefy
– przytrzymaj przycisk Assign przez 3 sekundy.
– wciśnij przycisk opcji.
– wybierz pozycję „LS” .
– wartość martwej strefy ustawiasz strzałkami góra/dół.
– wciśnij przycisk Assign.

Konfiguracja modułu Assign (programowalne przyciski: L2, R2, L manetka, R manetka, lewy pedał, prawy pedał)
– wciśnij i przytrzymaj przycisk Assign przez 3 sekundy.
– wciśnij przycisk, których chcesz przeprogramować (z pośród 6 programowalnych).
– wciśnij przycisk, aby zmapować go do wybranego przycisku programowalnego.

Resetowanie przycisków:
W celu zresetowania danego przycisku, przytrzymaj przycisk programowania przez 3 sekundy, a następnie wciśnij 2 razy przycisk, który chcesz resetować.

Jak widać możliwości konfiguracji są dość bogate, więc na samym początku przeszliśmy przez proces konfiguracji kierownicy APEX, aby dostosować ją do naszych preferencji. W pierwszej kolejności do testów posłużyliśmy się grą Need For Speed i już na samym początku zauważyliśmy, że przy ustawieniach skrętu 270o (po 135w lewo i prawo) mieliśmy wrażenie braku właściwej reakcji kierownicy przy pokonywaniu zakrętów. Zakres opóźnienia był zauważalny a prowadzony przez nas samochód po prostu uderzał raz w jedną, raz w druga barierkę. Zmiana konfiguracji kierownicy w zakresie 180o skrętu zdecydowanie poprawiła możliwości jezdne i dawała dużo frajdy przy wyprzedaniu innych samochodów. W przypadku gry Driveclub sytuacja była wręcz odwrotna i najlepsze czasy wykręcaliśmy przy konfiguracji 270o.

Niestety największym rozczarowaniem okazały się rzekome wibracje, mające na celu zwiększenie odczuć kierowcy przy pokonywaniu kolejnych kilometrów. Porównując wibracje kierownicy APEX z wspomnianą wcześniej Logitech G29 Racing Wheel czy Trustmaster T150 mieliśmy wrażenie, że zamontowane silniczki rządzą się swoimi prawami, niezależnie od tego co dzieje się na drodze! W wielu sytuacjach, gdy zjeżdżaliśmy z drogi na pobocze (czasami spychani przez inne samochody) wibracje były wręcz nieodczuwalne a nawet przeszkadzały, a gdy jechaliśmy po gładkiej ulicy wibracje były intensywne i nieadekwatne do sytuacji. Nasuwa się pytanie, jakimi kategoriami kierował się producent przy projektowaniu kierownicy APEX? Niestety wibracji nie można wyłączyć, a przynajmniej nam się nie udało.

W sumie największy problem mieliśmy przy mapowaniu przycisków i ustawień kierownicy w grze The Crew. Jeżeli zamierzacie wejść w posiadanie kierownicy APEX HORI to na pewno nie pod kątem wspomnianej The Crew. Zresztą, tak jak wcześniej wspomnieliśmy możliwości konfiguracyjne są naprawdę spore, ale niestety niedostępne dla wielu gier takich właśnie jak The Crew czy Dirt Rally. 

Dużym plusem, który zasługuje na kilka ciepłych słów są manetki, pozwalające na zmianę biegów. Nie dość, że są dobrze usytuowane to jeszcze zmiana biegów jest po prostu zabójczo zarażająca. W ogóle nie korzystaliśmy z ustawień automatycznej skrzyni biegów, bo to byłby grzech. Poza tym zmieniając biegi manualnie mogliśmy wejść na wyższe obroty i jeździć tak jak chcemy, a nie jak nam nakazuje producent gry.

Reasumując koło kierownicze trzyma się wygodnie i pewnie. Zwiększony komfort obszycia imitującą skórę i delikatne pikowanie daje duży komfort przy nawet wielogodzinnych wyścigach. Jak na cenę w granicach 500 PLN to wykonanie koła kierowniczego możemy ocenić na 5 z mały minusem.

Ciepłe słowa uznania należą się pedałom (gaz i hamulec) oraz podstawce, która w przeciągu tych kilkunastu godzin testów sprawdzała się świetnie. Jakość materiałów, z których wykonano ów zestaw nie należy do najlepszych, ale trzyma poziom. Wielokrotne naciskanie pedałów podczas jazdy nie powodowało dyskomfortu, chociaż od czasu do czasu słychać było pracę plastiku. Nie można żądać cudów, w końcu to tylko gaz i hamulec, ale za to jak ważne elementy przy wykręcaniu wyniku na okrążeniach. Jedyne czego nam brakowało to dodatkowego pedału sprzęgła, ale to wiązałoby się z zmianą konstrukcyjna i dołożeniem do kolumny kierowniczej gałki zmiany biegów. No za 479 PLN to już zakrawa o fanaberię. Jednym słowem rozwiązanie sprawdza się i to nawet dobrze!

Werdykt!

Kierownica APEX HORI to produkt wart sugerowanej ceny 479 PLN. W wielu przypadkach mieliśmy do czynienia z gorszymi wersjami kierownic, których cena przekraczała kwotę 500 PLN. Wykonanie i jakość materiałów jest oczywiście na plus, możliwości konfiguracyjne to już duży plus a wrażenia z jazdy dobre, aby nie powiedzieć imponujące. Niestety zaimplementowana funkcja wibracji nie przypomina w niczym funkcji Force Feedback, ale może tak właśnie miało być! Nie oszukujmy się to z założenia jest kierownica skierowana do szerokiego spektrum graczy i z powodzeniem zastępuje kontroler DualShock 4. Porównanie kierownicy APEX HORI z Thrustmaster T300 RS, czy choćby Logitech G29 Racing Wheel byłoby wielkim nieporozumieniem. Według nas za nieduże pieniędze otrzymujecie produkt wart Waszej uwagi a przynajmniej zwiększający komfort prowadzenia samochodów w wielu grach wyścigowych (może jedynie nie w The Crew, hahahaha).

Życzymy Wam niezapomnianych wrażeń z jazdy samochodem z kierownicą APEX HORI w ręku. 

Specjalne podziękowania dla firmy  APN Promise S.A (przystangracza.pl) za udostępnienie kierownicy APEX HORI PS4 (PS4-052U) do testów!

AUTOR: Newhacker77

Tworzymy nową społeczność PlayStation!

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

6
Dodaj komentarz

Proszę zaloguj się ,aby komentować
6 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji na komentarz
Najbardziej gorące wątki komentarzy
6 Comment authors
SzpilekSmall.pitterPablo_kosaNathan_DrakeVendetta Autorzy ostatnich komentarzy

Portal Playstation4you wykorzystuje Akismet w celu ograniczenia spamu. Zobacz, jak przetwarzane są dane komentarza..

  Zasubskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robespierre
Użytkownik
robespierre
Ocena :
     

Kiedy wy na to znajdujecie czas. Piszecie naprawdę fajne recenzje. Miło się to czyta a poza tym zachęca do zakupu. A według mnie to ważne. Daje wam łapkę za recenzję kierownicy:)

Vendetta
Użytkownik
vendetta
Ocena :
     

Czuć dobre pióro redaktora naczelnego. Fajny i przyjemny artykuł wskazujące na wady i zalety kierownicy. Nawet nabrałem ochoty na zakup:)

Nathan_Drake
Użytkownik
Nathan_Drake
Ocena :
     

Wow to nawet i do rzeczy jest ta recenzja. Widać, że graliście i testowaliście kierownicę a nie tylko w sferze wirtualne, jak to robią inne redakcje. Jestem pod wrażeniem:)

Pablo_kosa
Użytkownik
pablo_kosa
Ocena :
     

Recenzja godna waszego serwisu. Świetna robota panowie:)

Small.pitter
Użytkownik
small.pitter
Ocena :
     

A wiecie, że szukałem kierownicy i nawet chciałem kupić inną. Jednak po waszej recenzji zastanawiam się na kierownicą Apex. Zaskoczyliście mnie recenzją.

Szpilek
Użytkownik
Szpilek
Ocena :
     

Mi pojawił się kłopocik przy graniu w NFS Payback – nie wiem jak zobaczyć mapę (na padzie największy środkowy przycisk – panel dotykowy)
PS. Kupiona dziś za 365 może komuś się przyda