Jac00bsky
Jac00bsky

Usługa PlayStation Plus – jaka jest, a jaka powinna być?

Od wielu lat usługa PlayStation Plus dzieli graczy na tych, którzy ją uwielbiają i tych, którzy jej nienawidzą. Co jest z nią nie tak?

PlayStation Plus jest usługą, która od wielu lat umożliwia graczom dostęp do bogatej bazy gier na konsolę PlayStation 3, PlayStation 4 i PlayStation Vita (PS3 i PS Vita do lutego 2019 roku). Jednocześnie oferuje dostęp do rozgrywek wieloosobowego trybu online, wyjątkowych rabatów oraz miejsca w chmurze, w której możecie przechowywać ważne dla Was dane. Dodatkowo co miesiąc abonenci PlayStation Plus otrzymują dwie bezpłatne gry (w tym miesiącu Call of Duty: Modern Warfare Remastered i The Witness). Dostęp do usługi jest oczywiście płatny i wynosi odpowiednio 33 PLN za 1 miesiąc, 100 PLN za 3 miesiące i 240 PLN za 12 miesięcy. Czy to dużo?

Prawdopodobnie powiesz, że tak. “Za to, co otrzymuję od Sony cena jest zbyt wygórowana” (powiedział jeden z użytkowników naszego serwisu,  komentując zmianę cen subskrypcji PlayStation Plus). Tak, kiedyś ceny PlayStation Plus były niższe, odpowiednio 27 PLN (1 miesiąc), 78 PLN (3 miesiące) i 195 PLN (12 miesięcy). A więc skąd pomysł na podniesienie cen subskrypcji, z której na świecie korzysta kilkanaście milionów użytkowników? Powód jest prosty – zwiększenie zysków, które wyniosą dystrybucję gier na wyższy poziom (lepsze tytuły w ramach subskrypcji). Przez długi czas Sony utrzymywało cenę subskrypcji na tym samym poziomie. Nadal pozostaje pytanie Usługa PlayStation Plus – jaka jest a jaka powinna być? 

Przez 12 miesięcy otrzymujesz 24 darmowe gry z kategorii AAA oraz przysłowiowe indyki. W przybliżeniu ich wartość mogę oszacować na kwotę ok 2500 PLN. Zaraz, zaraz, czy aby na pewno? Wiele z tych gier miało swoją premierę kilka lat temu. Prawdopodobnie większość z oferowanych w PlayStation Plus gier zdążyłeś już ograć. Jedynie dodajesz je do biblioteki z przekonaniem, że kiedyś do nich wrócisz. Biorąc pod uwagę listę comiesięcznych premier na konsolę PS4 i tak nie znajdujesz czasu, aby sięgnąć po tytułu z oferty PS Plus. I tu pojawia się kolejny zonk “Dostajesz gry, w które nawet nie grasz”.  

Dlaczego nadal korzystasz z oferty PlayStation Plus? Na to pytanie mam dwie odpowiedzi! Pierwsza – lubisz dreszczyk emocji i podekscytowanie, jakie towarzyszy, gdy Sony ogłasza listę darmowych gier w ramach PS Plus. Druga – liczysz, że otrzymasz dostęp do gier z najwyższej półki, których nie miałeś jeszcze okazji ograć a bardzo chciałeś. W sumie to pozytywne emocje, więc dlaczego w dniu ogłaszania darmowych gier w ramach oferty PlayStation Plus pojawia się tyle hejtu i nieprzychylnych opinii? Odpowiedź jest prosta – Twoje potrzeby nie zostały zaspokojone.

Oczywiście PlayStation Plus to nie tylko darmowe gry, ale również miejsce w chmurze, rozgrywki online i wiele dostępnych rabatów! Bez subskrypcji nie będziesz mógł konfrontować się z innymi graczami w sieci. Prawda jest taka, że posiadanie aktywnej subskrypcji jest obowiązkowe i tak naprawdę niezbędne. Tylko, czy rozgrywka online powinna wymagać wykupionej subskrypcji? I tu pojawia się więcej znaków zapytania niż może Ci się wydawać. Posiadając aktywną usługę czujesz się wyjątkowo, ale z drugiej strony zadajesz sobie pytanie – dlaczego mam płacić za dostęp do rozgrywek multiplayerowych? Za wszystkim stoi potrzeba rywalizacji, która zmniejsza znaczenie ponoszonych kosztów. Dodatkowym bodźcem jest możliwość korzystania z wielu oferowanych rabatów na gry i dodatki, dostępne w sklepie PlayStation Store. Rabaty stały się integralną częścią usługi PlayStation Plus. Jednoczesny dostęp do danych w chmurze umożliwi Ci bezpieczne przechowywanie zapisanych stanów gier, aplikacji i wielu innych dodatków, które magazynujesz na dysku swojej konsoli.

Wracając do odpowiedzi na pytanie Usługa PlayStation Plus – jaka jest, a jaka powinna być? mogę z czystym sumieniem użyć stwierdzenia, że powinna być lepiej przemyślana i uszyta na miarę, czyli dostosowana do obecnej i przyszłej polityki rozwoju Sony i samej interaktywnej rozrywki. Przede wszystkim liczba pakietów powinna być dostosowana do potrzeb graczy. Dla przykładu: gracze, którzy korzystają wyłącznie z rozgrywek online i nie pobierają darmowych gier powinni otrzymać dostęp do niższego abonamentu (dla przykładu: roczny abonament nie powinien być wyższy niż 100 PLN). Kolejną grupę powinni stanowić gracze korzystający z gry online oraz rabatów – tutaj roczny abonament nie powinien przekroczyć kwoty 150 PLN. Trzecią i ostatnią grupą mogą tworzyć gracze, którzy korzystają z darmowych gier w ramach subskrypcji, jednocześnie konfrontują się w rozgrywkach online i wykorzystują dostępne rabaty. W ich przypadku cena 240 PLN jest jak najbardziej akceptowalna. W tej kwocie otrzymują dostęp do 24 gier rocznie, wartych o wiele więcej niż koszt usługi. Według mnie takie rozwiązanie umożliwi Sony pozyskanie większej grupy aktywnych subskrybentów, którzy będą o wiele bardziej zadowoleni z dostępnych wariantów subskrypcji PlayStation Plus. 

Jestem ciekawy Twojej opinii! Odpowiedzieć na pytanie Usługa PlayStation Plus – jaka jest, a jaka powinna być? w komentarzu!  

 

AUTOR: Jac00bsky

Z nami odkryjesz sekrety PlayStation!

Zobacz inne artykuły

Zasubskrybuj
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments