Admin
Newhacker77

Recenzja Metro Exodus – zapomnij o tym, czego nauczyłeś się w tunelach moskiewskiego metra!

Metro Exodus wychodzi poza stereotypową walkę o przetrwanie w tunelach moskiewskiego metra i otwiera przed graczem świat, który na powierzchni rządzi się swoimi prawami. Pamiętaj, że to co widziałeś i to czego się nauczyłeś w tunelach metra, może okazać się niewystarczające abyś przetrwał!

Zwiastun premierowy Metro Exodus

Źródło: Techland Wydawnictwo (YouTube)

2019 to zdecydowanie rok gier postapokaliptycznych, takich jak Resident Evil 2, Far Cry: New Dawn, czy choćby zbliżające się premiery długo wyczekiwanych exclusiv-ów jak: Days Gone oraz The Last of Us II. Przez ostatnie kilka lat producenci gier postapokaliptycznych próbują wyróżnić się na tle konkurencji. W grze Metro Exodus znajdziecie wiele rzeczy, które możecie spotkać w grach spod znaku postapokaliptyczny survival, jak zrujnowany krajobraz, zmutowani wrogowie oraz ludzie walczący ze sobą o przetrwanie w surowym środowisku. Twórcy ze studia 4A Games i Deep Silver skupili się na nie tylko na tradycyjnej strzelance z elementami przetrwania, lecz rozbudowali ją o możliwość budowania relacji z towarzyszami i podejmowania decyzji, które mają wpływ na rozwój fabuły i samej postaci Artema.

Metro Exodus to strzelanka z perspektywy pierwszej osoby, której akcja toczy się w niedalekiej przyszłości w postapokaliptycznej Rosji. Fabuła oparta jest na serii powieści Metro autorstwa Dmitrija Glukhovsky’ego i rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z Metro 2033 i Metro: Last Light. Protagonista o imieniu Artem wydostaje się poza tereny spustoszałej Moskwy, przy użyciu przejętego pociągu “Aurora”. Wraz ze swoją żoną Anną i eskadrą Spartan Rangers przemierza Rosję w poszukiwaniu innych ocalałych. 

Już na samym początku Metro Exodus przełamuje stereotypy serii Metro, oferując graczom większy stopień swobody, dzięki zmniejszeniu liniowości gry i wprowadzeniu półotwartego świata. W trakcie podróży Artema i jego kompanii doświadczycie powiewu świeżości, która uwolni Was od klaustrofobicznych tuneli rosyjskiego metra i przeniesie w otwarty świat zróżnicowanych krajobrazów, począwszy od mokradeł Wołgi, poprzez gorącą Pustynię Kaspijską. 

Twórcy z 4A Games wzbogacili Metro Exodus, zastępując liniową rozgrywkę częściowo otwartym światem z elementami survival-horroru. W dużej mierze gry z serii Metro były postrzegane jako liniowe strzelanki w stylu serii Battlefield, koncentrujące się na walce o przetrwanie. Tym razem Metro Exodus przełamuje tę zasadę i koncentruje się na większym obszarze niż zamknięte tunele moskiewskiego metra. Gracz nie traci przy tym napięcia, jakie towarzyszy walce o amunicję, filtry i apteczki. Większe otoczenie pozwala przede wszystkim na szybsze wyszukiwanie i uzupełnianie ekwipunku. Na swojej drodze napotkacie poboczne misje, za realizację których otrzymacie nie tylko nagrody w postaci dodatkowego wyposażenia, ale również zdobędziecie dodatkowe umiejętności. Nie spodziewajcie się jednak, że półotwarty świat w Metro Exodus zaoferuje Wam możliwość pełnej eksploracji, jak w przypadku serii Assassin’s Creed.

Metro Exodus oferuje bardziej rozbudowany system craftingu niż miało to miejsce w przypadku poprzednich odsłon. System craftingu jest dostosowany do półotwartego świata i zapewnia graczom większą możliwość modyfikacji ekwipunku np. znacznie większy plecak, umożliwia gromadzenie apteczek oraz dodatkowych zapasów do produkcji filtrów do masek. Takie rozwiązanie daje możliwość tworzenia większości przedmiotów z dala od stołów warsztatowych. 

Metro Exodus, tak jak w przypadku innych odsłoń zmusza gracza do mądrego i ostrożnego korzystania z amunicji, której w wielu przypadkach brakuje. Umiejętności walki wręcz są w dużej mierze bezużyteczne i bezcelowe w obliczy możliwości bojowych wielu przeciwników. System celowania, jak i poruszania się w trakcie walki nadal pozostaje sztywny w stosunku do wielu gier z gatunku FPS. Ważną rolę w fabule gry pełni pociąg “Aurora”. Na jego pokładzie dochodzi do wielu zabawnych sytuacji, które wprowadzają do gry element rozluźnienia. 

Na szczególną uwagę zasługuje oprawa graficzna. Bardzo wysoka jakość detali (postacie, elementy otoczenia), doskonała gra światłem, którą szczególnie docenicie w trakcie eksploracji słabo oświetlonej podziemnej stacji badawczej, wpływa na moją wysoką ocenę. Jeżeli sądzicie, że niczego się nie boicie, to uwierzcie mi, że Wasz poziom adrenaliny i kortyzolu znacząco wzrośnie podczas eksploracji wspomnianej już stacji badawczej.

Oczywiście nie mogę pominąć oprawy dźwiękowej, która od początku do końca trzyma poziom i to wysoki, do tego stopnia, że niejednokrotnie rzuciłem słuchawkami o podłogę (mam dość gruby dywan, więc nie musiałem kupować nowych). Prawdę mówiąc trzecia odsłona serii Metro z minuty na minutę zaskakiwała czymś nowym, czymś, czego nie oczekiwałem od liniowej strzelanki, biorąc pod uwagę, że zarówno Metro: 2033, jak i Metro Last Light przechodziłem kilkukrotnie. 

Metro Exodus nie jest pozbawiony błędów, ale ich ilość jest tak mała, że nie wpływają na ogólną ocenę gry. Jednym elementem, który twórcy mogliby ograniczyć na korzyć dłuższej rozgrywki jest ilość i długość dialogów (niestety nie można przeskoczyć magicznym przyciskiem). Mimo wszystko to tylko drobne wady. Prawdę mówiąc nie skupiałem się na błędach, lecz na historii człowieka, który wierzy, że poza tunelami metra jest lepsze miejsce do życia po tragedii jaka spotkała ludzkość. 

Ogólna ocena:

90/100

Podsumowanie:

Przejście Metro Exodus zajęło mi blisko 30 godzin i uważam, że postęp, jaki zrobiło studio 4 Games w obliczu ostrej konkurencji jest znaczący i wynosi serię Metro na wyższy poziom strzelanek. Z technicznego punktu widzenia Metro Exodus jest grą doskonałą, która odważnie odsuwa gracza od klaustrofobicznych tuneli, utrzymując wysoki poziom mechaniki przetrwania i odkrywania nowych, fascynujących obszarów na powierzchni. Zmiana wielu podstawowych elementów gry pozwala zrozumieć ideę twórców ze studia 4A Games i Deep Silver, która od początku do końca była przemyślana i ukierunkowana na wiele możliwości rozwoju gry.

Pozostaje mi tylko zaprosić Was do wypróbowania nowej, lepszej odsłony Metro. Nadszedł czas, abyście ruszyli w swoją podróż!

Specjalne podziękowania dla Techland za udostępnienie kopii recenzenckiej Metro Exodus

AUTOR: Newhacker77

Tworzymy nową społeczność PlayStation!

Zasubskrybuj
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments