Recenzja kontrolera Nacon Revolution Pro – odpowiedź na zapotrzebowanie profesjonalistów!

//, Akcesoria PS 4 Pro, Testy/Recenzja kontrolera Nacon Revolution Pro – odpowiedź na zapotrzebowanie profesjonalistów!

Recenzja kontrolera Nacon Revolution Pro – odpowiedź na zapotrzebowanie profesjonalistów!

Z pewnością kontroler DualShock 4 nie jest kontrolerem doskonałym. Profesjonalni gracze sięgają po rozwiązania, które nie tylko mają wpływ na czas reakcji, ale również pozwalają na indywidualną konfigurację. Czy Nacon Revolution Pro jest odpowiedzią na zapotrzebowanie profesjonalistów? 

Pomysł na stworzenie profesjonalnego kontrolera Revolution Pro narodził się w głowach inżynierów firmy Nacon, którzy przy współpracy z profesjonalnymi graczami stworzyli rewolucyjny kontroler z szerokim spektrum możliwości. Wyobraźcie sobie kontroler, który dzięki swoim unikatowym możliwościom pozwoli Wam zmienić przyzwyczajenia i przenieść rywalizację na wyższy poziom. Przyglądając się bliżej hasłu reklamowemu “Become UNBEATABLE” postanowiliśmy przetestować nowy kontroler sygnowany logiem PlayStation. Na takie logo trzeba jednak zapracować! Nasuwa się więc pytanie, czy firma Nacon dobrze wykonała swoją pracę?

Nacon Revolution Pro nowa wizja kontrolera do PlayStation 4!

W zeszłym roku mieliśmy okazję przetestować nową wersję kontrolera DualShock 4 (artykuł znajdziecie tutaj), którego wariacją zajmuje się firma Shockcontrollers. Stworzone pod kątem profesjonalnych graczy kontrolery dają możliwość konfiguracji według własnych potrzeb. Modyfikacja podstawowej konstrukcji dotyczy obudowy, drążków analogowych a przede wszystkim przycisków: trójkąt, kółko, krzyżyk i kwadrat! Większość osób korzystających z kontrolera Sony nie zdawała sobie sprawy, że istnieje taka możliwość!

Firma Nacon poszła jeszcze dalej, oddając w ręce gracza kontroler posiadający:

 • 46° amplitudę drążków analogowych, wzbogaconych o innowacyjne oprogramowanie sprzętowe, umożliwiające  zaawansowaną konfigurację,
 • 4 dodatkowe przyciski skrótów, 
 • 8-kierunkowy d-pad,
 • 4 profile konfiguracji, w tym przypisywanie makr do czterech skrótów kontroli i regulacji analogowej (możliwe wyłącznie przez aplikację na PC,
 • kontrola czułości spustów,
 • 2 wewnętrzne przedziały z sześcioma dodatkowymi ciężarami dla dopasowania równowagi i dotyku,

Komunikacja z konsolą PlayStation 4 odbywa się za pomocą 3 metrowego kabla USB (odłączany). Niestety tutaj napotkaliśmy pierwszy problem, który w bardzo prosty sposób może wyeliminować kontroler Revolution Pro z dalszej gry. Podłączenie kabla do kontrolera wymaga dogłębnej analizy. Próba podłączenia wtyczki kabla USB bez dokładnego sprawdzenia pinów może spowodować wygięcie lub wyłamanie pinów wtyku kontrolera i jego uszkodzenie. Nie uważamy tego za wadę, ale z drugiej strony można było pomyśleć wtyku z zabudowanymi pinami, których uszkodzenie jest niemożliwe. Wiadomym jest, że komunikacja poprzez port USB zmniejsza zakłócenia i opóźnienia w transmisji od momentu naciśnięcia przycisku do momentu pojawienia się reakcji w grze praktycznie do zera (opóźnienie w przypadku kontrolera DS4 wynosi 1,83 ms). Dla wielu z Was brak komunikacji bezprzewodowej może okazać się wadą, ale tak naprawdę czas reakcji kontrolera jest bardzo ważnym czynnikiem w grach z kategorii bijatyka czy fps. Jak przystało na kontroler nie posiadający własnego zasilania (brak komunikacji bezprzewodowej = brak akumulatora) nowym kontrolerem Nacon nie będziecie mogli włączyć konsoli PlayStation 4! Jeżeli zdecydujecie się na zakup profesjonalnego kontrolera Revolution Pro musicie liczyć się faktem posiadania minimum jednego kontrolera DualShock 4.

Innowacje Nacona Revolution Pro!

Gracze, którzy od samego początku mieli styczność wyłącznie z jednym typem kontrolera, czyli w tym przypadku DualShock 4 będą odczuwali lekki dyskomfort i niepewność w sterowaniu, ponieważ gałki analogowe w kontrolerze Nacon Revolution Pro zostały rozmieszczone niesymetrycznie i są różnej wielkości. Rozstawienie gałek analogowych mocno przypomina dobrze znany układ z konkurencyjnych padów firmy Microsoft. Przyznamy się Wam szczerze, że w trakcie używania kontrolera odczuwaliśmy braki w manualnej obsłudze kontrolera firmy Nacon. Tak naprawdę potrzebowaliśmy mniej więcej tygodnia na przestawienie się na niesymetryczny rozstaw gałek. Prawa gałka analogowa jest nieco większa od lewej gałki analogowej, odpowiedzialnej za poruszanie się. Zwiększenie zakresu działania o 46o oraz zmiana wysokości (dwukrotnie wyższe od standardowych gałek z DS4) spowodowało, że gałki analogowe działają niezwykle precyzyjne, co w dużym stopniu wpływa na zmianę sposobu obsługi gałek analogowych. Tak naprawdę będziecie musieli od nowa nauczyć się obsługi gałek analogowych i znaleźć swój złoty środek na precyzyjne poruszanie się. Niestety niestandardowa wielkość gałek uniemożliwia zamontowanie dodatkowych nakładek, więc w przypadku uszkodzenia gumek (znane dobrze posiadaczom DS4) czeka Was wymiana całych gałek analogowych.

Niestandardowe ustawienie “krzyżaka” (zamiast lewej gałki analogowej) wprowadza lekki chaos w rozgrywce. Gracze przyzwyczajeni do konfiguracji znanej z DS4 będą z pewnością narzekali na krzyżak, który pełni bądź co bądź ważną funkcję w kontrolerze do PS4. Sam krzyżak działa dosyć precyzyjnie i tutaj nie mieliśmy zastrzeżeń, chociaż usytuowanie obok przycisku PlayStation powoduje, że przy rozgrywce w Mortal Kombat niejednokrotnie naciskaliśmy na przycisk PS, wywołując tym samym menu. Uważamy to za dosyć znaczący błąd konstrukcyjny i u wielu graczy może doprowadzić do białej gorączki.

Dużą zaletą nowego kontrolera Nacon Revolution Pro jest jego ergonomia. Biorąc pad do ręki mieliśmy wrażenie, że twórcy spędzili wiele czasu przy projektowaniu triggerów R1, R2, L1, L2 oraz dodatkowych przycisków funkcyjnych M1, M2, M3 i M4, którym można przypisać dowolną funkcję np. krzyżyka czy kółka. Remapowanie przycisków to jedna z największych zalet kontrolera Nacon. Każdy z dostępnych przycisków (oprócz przycisku PS) może być zremapowany w dowolny sposób! Ta niezwykle przydatna funkcjonalność pozwala na stworzenie 4 różnicy profili ustawień, w tym przypisywanie makr do czterech skrótów kontroli i regulacji analogowej np. pod kątem konkretnej gry i przełączanie się między nimi za pomocą przycisku Mode i Profile (ustawiane w dołączonym oprogramowaniu na komputery PC). Przypisanie makr, czyli np. sekwencji kombinacji ciosów w Mortal Kombat jest niezwykle proste i pozwala na konfigurację indywidualnych ustawień, które w znaczny sposób wpływają na przebieg rozgrywki.  

Istotnym elementem, na który zwróciliśmy uwagę jest możliwość wyważenia kontrolera za pomocą dołączonych ciężarków 10 g, 14 g i 17 g. W sumie sam kontroler Nacon’a jest o wiele cięższy od DualShock 4, ale dla wielu graczy odpowiednie wyważenie kontrolera ma ogromy wpływ na samą rozgrywkę. Z pewnością ta funkcjonalność może w wielu przypadkach zaważyć na decyzji o zakupie kontrolera Nacon Revolution Pro.

Oprogramowanie do personalizacji! Dlaczego nie bezpośrednio na konsoli PlayStation 4? 

Personalizacja kontrolera Nacon Revolution Pro to jedna z najważniejszych zalet, dająca możliwość indywidualnej konfiguracji na 4 różne sposoby. Po podłączeniu kontroler do komputera PC przeprowadziliśmy aktualizację oprogramowania, naprawiającą wiele wad i uchybień. Z jednej strony wymóg aktualizacji oprogramowania to dobry znak i zasługuje na pochwałę producenta, ale z drugiej strony dostajemy produkt, który z góry posiada wady. No cóż, w dobie, kiedy gry w dniu premiery dostają aktualizację możemy powiedzieć, że Nacon nie odstaje od reszty producentów. Przechodząc do konfiguracji oprogramowania możemy powiedzieć, że jest ono stworzone naprawdę dobrze. W sumie mamy możliwość konfiguracji każdego przycisku, panela dotykowego i nawet czułości gałek analogowych czy triggerów. Możliwość konfiguracji 4 profilów (dla każdej gry lub bohatera) to zdecydowanie największa zaleta kontrolera Nacon Revolution Pro! Niestety każda konfiguracja i testy kontrolera na konsoli PS4 wymagają ciągłego odłączania go od urządzeń i analizę ustawień. W sumie właściwa konfiguracja pod kątem np. Call of Duty: Infinite Warfare zajęła nam ok 2 dni. Trochę sporo jak na czas, jaki chcielibyśmy poświęcić samej grze i trybowi multiplayer. No cóż perfekcje buduje się latami! Największą wadą oprogramowania jest bezsprzecznie brak możliwości konfiguracji kontrolera bezpośrednio w konsoli PlayStation 4. Jeżeli producent nie przygotuje stosownej apk-i to wielu z Was po prostu przejdzie obok sklepu, w którym leży kontroler Nacon Revolution Pro.

Nacon Revolution Pro – zalety i wady!

W pierwszej kolejności zaczniemy do zalet, których jest tak naprawdę wiele! Kontroler Nacon Revolution Pro oferuje:

 • dobrej jakości wykonanie wszystkich elementów (dobre materiały),
 • ergonomię,
 • precyzyjne sterowanie gałkami analogowymi,
 • aż 4 profile ustawień,
 • możliwość przełączania się między trybem Zaawansowany/Pro (2 w 1 włącznie z funkcjani zwykłego DualShock’a 4),
 • bogatą funkcję konfiguracji wszystkich przycisków (oprócz PS), 
 • funkcje Makro (np. konfiguracja zestawu ciosów),
 • możliwość wyważenia przy pomocy dołączonych ciężarków,
 • wygodne triggery R1, R2, L1 i L2,
 • przystępną cenę, jak na funkcjonalność kontrolera.

Niestety kontroler Nacon Revolution Pro nie jest pozbawiony wad, wpływających na pojawienie się znaku zapytania w głowach wielu graczy! Należą do nich:

 • brak paska świetlnego, brak możliwości korzystania z wirtualnego świata Sony czy choćby informacji o stanie energii naszego bohatera,
 • nietypowe złącze kabla USB, łatwo można uszkodzić piny,
 • zbyt krótki kabel USB! 3 metry nie dają pełnej swobody grania,
 • brak głośniczka, jak w standardowym DS4 (w wielu przypadkach wykorzystywany przez graczy)
 • krzyżak znajduje się za blisko przycisku PS (częste włączanie menu konsoli),
 • niesymetryczne ustawienie gałek analogowych (wzór z Xboxa nie przemówi do wielu graczy) – wymaga przestawienia się na nowy układ,
 • prawie nieodczuwalne wibracje kontrolera,
 • brak możliwości wzbudzania konsoli PlayStation 4 (brak własnego zasilania),
 • brak aplikacji do konfiguracji bezpośrednio w konsoli PlayStation 4 (konfiguracja wyłącznie na PC, która wymaga częstego odłączania kontrolera od konsoli).

Oczywiście wiele z tych wad dla wielu graczy może okazać się zaletami, ponieważ większość profesjonalnych kontrolerów pozbawionych jest funkcjonalności kontrolera DualShock 4. Dla nas mają one jednak znaczenie w ogólnej ocenie kontrolera Nacon Revolution Pro!

Czy warto kupić kontroler Nacon Revolution Pro?

Na to pytanie możemy odpowiedzieć niejednoznacznie, czyli tak i nie! Jeżeli jesteście miłośnikami FPSów to ten pad jest zdecydowanie dla Was. 4 dodatkowe w pełni konfigurowalne przyciski (M1, M2, M3 i M4) z tyłu obudowy dają ogromną przewagę nad padem DualShock 4. Brak opóźnienia w komunikacji, ergonomia obudowy, możliwość wyważenia i dobrze opracowane oprogramowanie (niestety tylko na PC) pozwala uzasadnić zakup kontrolera na poziomie 440 – 500 PLN.

W przypadku gier z kategorii bijatyka mamy wrażenie, że pad Nacon’a nie spełni Waszych oczekiwań. Duży problem stanowi źle usytuowany krzyżak, z którego po prostu spadał nam kciuk na przycisk PS. Natomiast, jeżeli w pełni chcielibyście zastąpić kontroler DualShock 4 produktem Nacon Revolution Pro to zdecydowanie nie idźcie tą drogą. Brak paska świetlnego = brak możliwości korzystania z dobrodziejstw PlayStation VR oraz brak możliwości wzbudzenia konsoli to zdecydowanie wady, które przemawiają za rezygnacją z zakupu kontrolera Revolution Pro.

Reasumując: kontroler Nacon Revolution Pro to bardzo dobry produkt, który jest skierowany do dość wąskiego grona graczy (głównie FPS)! Możliwość konfiguracji wielu ustawień, dodatkowe przyciski funkcyjne oraz dobrej jakości materiały wpływają na pozytywną ocenę produktu firmy Nacon. Jeżeli jesteście fanami strzelanek to powinniście zastanowić się na zakupem kontrolera Nacon Revolution Pro, który sprawi, że staniecie się niepokonani!!!

Specjalne podziękowania dla firmy  APN Promise S.A (przystangracza.pl) za udostępnienie kontrolera Nacon Revolution Pro do testów!

O autorze: Blade

Testujemy dla Was nowe technologie!

Zobacz podobne artykuły!

6 komentarzy

 1. Player

  Rewelacyjny artykuł. Po prostu najlepsza recenzja, jaką czytałem na temat kontrolera Nacon!

 2. Robespierre

  Zacznę o tego, że nie czytałem jeszcze takiego artykułu. Na początku miałem wrażenie, że treść przytłacza, ale treść wciągała mnie jeszcze bardziej i nie mogłem się oderwać. Chciałem tylko powiedzieć, że wasza recenzja namówiła mnie do zakupu tego kontrolera. Możecie mi podać jakiś link do sklepu?

 3. Wizard_aDam

  Bardzo dobra recenzja. Zastanawiam się czy już można kupić w Polsce ten kontroler? Jak tak to gdzie? Dajcie jakiegoś linka!

 4. Prince-Lubo

  Przeczytałem i zacząłem się zastanawiać nad zakupem. Chciałbym mieć możliwość konfiguracji dodatkowych przycisków, aby nie zdejmować prawego kciuka z gałki. Hmm, cena nie jest niska, w sumie ok 500 pln, ale może warto!

 5. Nathan_Drake

  No, poszaleliście. Oglądałem film na kanale PS Polska, ale Kinga nie opisała tego tak szczegółowo. Myślę, że to może być dobry zakup, chociaż to wciąż prawie 500 pln.

Zostaw komentarz

Portal Playsation4you używa Akismet do blokowania spamu. Dowiedz się, jak przetwarzane są komentarze! .