Hsimpson
Hsimpson

Konsola PlayStation Vita oficjalnie kończy swój żywot!

22 lutego 2012 roku! Pamiętam ten dzień, jakby to było wczoraj. Tego dnia wziąłem do ręki konsolę PlayStation Vita i cieszyłem się jak dziecko, przed którym otwierają się nowe możliwości.  

PlayStation Vita (PCH-1000) o kodowej nazwie Next Generation Portable oficjalnie zadebiutowała 17 grudnia 2011 roku w kraju kwitnącej wiśni (pierwsza prezentacja odbyła się 27 stycznia 2011 roku). Konsola PlayStation Vita na rynku europejskim i amerykańskim pojawiła się 22 lutego 2012 roku i od samego początku wzbudziła ogromne zainteresowanie za sprawą wstecznej kompatybilności z PlayStation Portable i dość bogatej biblioteki gier. 2013 był dla PlayStation Vita rokiem przełomowym, bowiem na ryku zadebiutowała nowa wersja slim (PCH-2000) wyposażona w nowy ekran LCD (w PCH-1000 był  ekran w technologii OLED), 1 GB pamięci wewnętrznej (512 MB w starszej wersji) oraz baterię o większej żywotności i port micro-USB.

Gry na konsolę PlayStation Vita były wydawane na specjalnych nośnikach w postaci kart pamięci (PlayStation Vita Card) oraz dostępne były w wersji cyfrowej za pośrednictwem PlayStation Network. PSV była jednocześnie używana jako kontroler PlayStation 4 za pomocą funkcji Remote Play, dzięki czemu gracze otrzymali dostęp do pełnych gier na PS4 na ekranie przenośnej konsoli. 

Niestety 8 letni cykl życia konsoli PlayStation Vita oficjalnie został zakończony przez informację, jaka pojawiła się na oficjalnej japońskiej stronie PlayStation. Sony oficjalnie zakończyło dostawy dwóch ostatnich wersji PS Vita Black (PCH-2000 ZA11) oraz PS Vita Aqua Blue ( PCH-2000 ZA23). Biorąc pod uwagę zeszłoroczne doniesienia o zakończeniu produkcji gier na specjalnych kartach pamięci z końcem roku fiskalnego 2018 (do 31 marca 2019 roku) można było przewidzieć, że kilka miesięcy później Sony ogłosi zakończenie produkcji przenośnej konsoli.

Przez 8 lat PS Vita sprzedała się w ponad 16 milionach egzemplarzy i mimo, że do rekordu, jaki osiągnęła konsola Nintendo 3DS (72,89 miliony sztuk) brakowało jej kilkudziesięciu milionów sztuk, to dla fanów marki PlayStation umożliwiała wejście do świata PlayStation w każdym miejscu na Ziemi. Trzeba przyznać, że z końcem produkcji konsoli PS Vita kończy się era Sony w historii przenośnych konsol.    

AUTOR: Hsimpson

Jesteśmy ekspertami w swojej dziedzinie!

Zasubskrybuj
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments