Viking
Viking

AMD Zen 2 – 3D Audio – Wsteczna kompatybilność – 8K – SSD – Ray Tracing, czyli co kryje w środku PlayStation 5 potwierdzone przez Sony?

Od kilkunastu miesięcy wiele serwisów prześcigało się w coraz to nowych informacjach związanych z powstawaniem nowej generacji konsoli japońskiego giganta. Tym razem inżynier Sony Mark Cerny, pracujący od blisko 4 lat nad nową konsolą zdradził kilka szczegółów  redaktorom serwisu Wired. Specyfikacja naprawdę wbija w fotel!

Główny architekt Sony Mark Cerny, który jest jednocześnie jednym z twórców konsoli PlayStation 4 spotkał się w siedzibie Sony w USA z redaktorami serwisu Wired, którym zdradził kilka tajemnic z powstającej od prawie 4 lat konsoli PlayStation 5. Biorąc pod uwagę informację, jakie zostały oficjalnie potwierdzone przez jednego z twórców nowej konsoli Sony możemy przytoczyć kilka faktów, które mogą się wydawać nierealne a jednak znajdą się w PS5:

  • sercem (CPU) PS5 będzie nowy procesor AMD Ryzen trzeciej generacji, wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków w nowej architekturze Zen 2 (7nm), 
  • układ graficzny (GPU) Radeon Navi ze wsparciem ray tracing-u, czyli nowej technologi oświetlenia, która w czasie rzeczywistym odwzorowuje emisję światła w przestrzeni, 
  • układ 3D Audio, czyli nowa generacja dźwięku przestrzennego, która ma wyróżnić PS5 na tle innych konsol,
  • dysk SSD zamiast HDD – według Marka Cerny dysk SSD skróci kilkunastokrotne czas ładowania gier. Dla przykładu zaprezentował czas ładowania gry Spider-Man, w której otwarty świat ładował się 15 sekund a przy wykorzystaniu dysku SSD niespełna sekundę.      
  • wsparcie dla rozdzielczości 8K (7680 X 4320), która oferuje czterokrotnie więcej detali niż standard 4K,
  • wstecznie wparcie dla gier z PlayStation 4,
  • fizyczny napęd Blu-Ray,
  • pełna kompatybilność z PlayStation VR.

Premiera konsoli PlayStation 5 odbędzie się pod koniec 2020 roku. Prawdopodobnie w okolicach listopada, jak to miało miejsce w przypadku konsoli PlayStation 4. Analizując powyższą specyfikację ciężko jest przewidzieć cenę PS5 w dniu premiery. Co prawda do premiery zostało półtora roku, a więc wiele komponentów powinno wejść w akceptowalny poziom, ale nadal to elementy z wysokiej półki. Niestety nie liczyłbym na cenę na poziomie 499 Euro, jak to miało miejsce w dniu premiery PS4. Raczej cena zbliżona będzie do kwoty 799 Euro a nawet 899 Euro. Oczywiście to tylko gdybanie, ale bardzo wydajny procesor, nowy układ graficzny, dysk SSD muszą kosztować, więc…

Decyzja Sony o rezygnacji z tegorocznych targów E3 była najlepszą możliwą decyzją, jaką japoński gigant mógł podjąć. Tak naprawdę nie ma w tym roku nic do zaoferowania a dzisiejsza informacja jest tego najlepszym potwierdzeniem. Dzisiaj kończy się era PlayStation 4 a zaczyna się era PlayStation 5.  

AUTOR: Viking

Wiemy co piszczy w świecie PlayStation!

Zobacz inne artykuły

Zasubskrybuj
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments